اخذ-تابعیت-اسپانیا

امروزه در بحث حقوق بین الملل بحث تابعیت مضاعف به عنوان یکی از امورات اجتناب ناپذیر مطرح می گردد و کسانی که به هر دلیل تابعیت کشور دیگری را دریافت می کنند می توانند از مزایای اخذ تابعیت دوم خود که برای اتباع همان کشور در نظر گرفته شده است بهره مند شوند. اخذ تابعیت اسپانیا با توجه به مزایایی که دریافت پاسپورت اسپانیایی در اختیار افراد قرار می دهد، همواره مورد درخواست عده کثیری از متقاضیان بوده است و همه ساله بسیاری از افراد نسبت به دریافت تابعیت اسپانیا اقدام کرده و به همین منظور به سفارت اسپانیا مراجعه می کنند.
دانشگاه های اسپانیا دارای سطح علمی بسیار بالایی بوده و آموزش عالی مترقی این کشور، باکیفیت قابل توجه خود موجب آن شده است که هرساله دانشجویان بسیاری نسبت به اخذ ویزای اسپانیا اقدام نمایند.
هرکدام از کشورهای جهان درزمینه صدور مجوز تابعیت قوانین مشخصی را دارد که توجه به آن ها برای تمام افراد الزامی بوده و متقاضیان نیز باید به این قوانین آگاهی و اشراف کامل داشته باشند. اخذ تابعیت اسپانیا نیز از این قاعده مثتثنی نبوده و قوانین مخصوص به خود را دارد که شایسته بذل توجه بیشتری از سوی افرادی است که به هر دلیل و تحت هر عنوانی تمایل به دریافت تابعیت اسپانیا را دارند.
قوانینی که در خصوص اخذ تابعیت اسپانیا وجود داشته در سال ۱۹۵۰ و ۱۹۹۵ میلادی دچار تغییراتی شده و قوانین جدیدی وضع شده است. متقاضیانی که تمایل به اخذ تابعیت اسپانیا دارند باید قوانین و مقررات مربوط به تابعیت اسپانیا را در نظر گرفته و از طریق قانونی اقدام به دریافت تابعیت اسپانیا نمایند.

دریافت تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند
بر اساس قواعد حقوقی حاکم بر کشور ها، اعطای تابعیت به کودکان از طریق دو اصل خون و خاک صورت می پذیرد. کشورهایی که اصل خاک را اعمال می کنند، اصل خون را به عنوان یک راه اعطای تابعیت ثانویه می پذیرند و کشورهایی که اصل خون را اعمال می کنند، اصل خاک را به عنوان راه اعطای تابعیت ثانویه به اجرا می گذارند.
دریافت تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند از جمله راه هایی است که اغلب متقاضیان تمایل دارند نسبت به آن اطلاعات بیشتری داشته باشند و بعضا تصمیم به دریافت تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند را دارند. در خصوص دریافت تابعیت اسپانیا از طریق تولد فرزند باید عنوان کنیم مطابق قوانین کشور اسپانیا متقاضیان از طریق تولد فرزند نمی توانند اقامت و تابعیت اسپانیا را دریافت کنند. این قانون تنها در خصوص کودکانی صادق است که والدین آن ها مشخص نباشد و یا هیچ گونه تابعیتی نداشته باشند.

اخذ تابعیت اسپانیا با اصل خون و خاک
همانطور که عنوان شد، تمامی کشورهای دنیا از اصل خاک و اصل خون برای صدور تابعیت به اشخاص استفاده می کنند و مطابق قانون مدنی اسپانیا دریافت تابعیت اسپانیا با اصل خون و به صورت قهری تنها به فرزندانی تعلق می گیرد که یکی از والدین او تابعیت اسپانیایی داشته باشد و یا اطفالی که والدین آن ها تابعیت کشوری را دارند ولی یکی از آن ها در کشور اسپانیا متولد شده است.
بنا بر گفتار فوق، تنها اشخاصی قادر به اخذ تابعیت اسپانیا از طریق اصل خون هستند که از پدر یا مادری با تابعیت اسپانیا متولد گردند و استثنائات این قاعده نیز اجمالا طرح گردید.

شرایط دریافت تابعیت اسپانیا
برای دریافت تابعیت اسپانیا شرایط بسیار ویژه ای وجود دارد که مهم ترین آن ها اقامت ۱۰ ساله در کشور اسپانیا است. متقاضیانی که تمایل دارند تابعیت اسپانیا را دریافت کنند باید به مدت ۱۰ سال در کشور اسپانیا اقامت داشته و زندگی کرده باشند. تابعیت اسپانیا شامل حال ساکنان کشورهایی که پیش ازاین به عنوان مستعمره اسپانیا بوده اند نیز می شود. متقاضیانی که از این کشورها اقدام به دریافت تابعیت اسپانیا دارند می توانند پس از دو سال زندگی و اقامت در اسپانیا نسبت به دریافت تابعیت اسپانیا اقدام نمایند.
بر اساس قوانین اسپانیا اخذ تابعیت به تبع تولد فرزند امکان پذیر نیست مگر در شرایطی خاص اما تمام افرادی که محل تولد آن ها در اسپانیا بوده می توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند. از سوی دیگر تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج با یکی از اتباع این کشور نیز ممکن بوده و تمام اشخاصی که در کشوری غیر از اسپانیا متولد شده اما اصالت والدین آن ها اسپانیایی است پس از یک سال زندگی در اسپانیا می توانند تابعیت اسپانیا را دریافت کنند. با توجه به این موارد می توان گفت شرایط دریافت تابعیت اسپانیا متفاوت بوده و متقاضیان موظف به رعایت اصول و قوانین موجود هستند.

دریافت تابعیت مضاعف در اسپانیا
بر اساس قوانینی که در اسپانیا وجود دارد تابعیت مضاعف رسمیت نداشته و تنها در شرایطی خاص افراد می توانند تابعیت مضاعف خود را حفظ کنند. با توجه به قراردادی که کشور اسپانیا با برخی از کشورها همچون اکوادور، شیلی، بولیوی، نیکاراگوئه، پرو، آرژانتین و هندوراس و چند کشور دیگر امضا نموده کلیه افرادی تابعیت این کشورها را داشته و حال در کشور اسپانیا اقامت داشته و درپی کسب تابعیت اسپانیا باشند می توانند تابعیت پیشین خود را حفظ کنند. این قانون در خصوص اتباع اسپانیا نیز وجود دارد و علاقه مندان به دریافت تابعیت هرکدام از این کشورها نیازی به ترک تابعیت اسپانیایی خود ندارند.
البته باید این نکته را نیز عنوان کرد که تنها متقاضیان کشورهای فوق می توانند تابعیت مضاعف خود را حفظ کرده و تابعیت اسپانیا را نیز دریافت کنند اما این قانون در خصوص متقاضیان کشورهای دیگر صدق نمی کند. چنانچه فردی به غیراز کشورهای عنوان شده قصد دریافت تابعیت اسپانیا را داشته باشد موظف است تابعیت پیشین خود را ترک نموده و تابعیت جدید را دریافت کند.

ترک تابعیت اسپانیا
گاهی اوقات بر اساس شرایطی خاص و ویژه افرادی که تابعیت اسپانیا را دارند ملزم به ترک آن می شوند. البته اغلب مواقع ترک تابعیت اسپانیا به صورت ارادی بوده و چنانچه فردی که تابعیت اسپانیا را داشته باشد قصد ترک آن را کند باید درخواست ترک تابعیت اسپانیا را به دولت این کشور ارائه دهد. دراین حالت گذرنامه اسپانیایی فرد متقاضی نیز باید تحویل مقامات شده و مراحل ترک تابعیت اسپانیا در خصوص فرد متقاضی انجام شود.
زمانی که یکی از شهروندان اسپانیایی وارد کشور دیگری شده و درخواست اخذ تابعیت آن کشور را ارائه دهد چنانچه کشور اسپانیا با کشور مقصد قرارداد نداشته باشد تابعیت اسپانیایی فرد سلب شده و وی می تواند تنها تابعیت کشور مقصد خود را دریافت نماید. البته در کشور اسپانیا قوانینی وجود دارد که بر اساس این قوانین و مقررات کلیه متقاضیانی که تابعیت اسپانیایی خود را ازدست‌داده‌اند می توانند مجدداً آن را دریافت کنند.
از دیگر روش هایی که برای دریافت تابعیت اسپانیا می توان عنوان کرد خرید ملک در اسپانیا است. اغلب افراد تصور می کنند با خرید ملک در اسپانیا می توان تابعیت این کشور اروپایی را دریافت کرد درحالی‌که این‌گونه نیست. متقاضیانی که قصد خرید ملکی را در کشور اسپانیا دارند باید در نظر داشته باشند پس از اعمال تغییراتی در قانون مهاجرتی اسپانیا خرید ملک دیگر موجب دریافت تابعیت اسپانیا نمی شود و تنها موجب اخذ اقامت خواهد بود.

دریافت تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج
همان‌گونه که پیش تر نیز عنوان شد تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج با یک تبعه اسپانیایی نیز ممکن است. چنانچه فردی قصد دریافت تابعیت اسپانیا را داشته باشد می تواند با یکی از شهروندان اسپانیایی ازدواج کرده پس از پنج سال زندگی مشترک و اقامت در کشور اسپانیا تابعیت اسپانیا را نیز دریافت کند. متقاضیانی که برای دریافت تابعیت اسپانیا از طریق ازدواج اقدام می کنند باید مدارکی را ارائه دهند که واقعی بودن این ازدواج را تائید می کند.
چنانچه دربررسی های انجام شده مشخص شود که ازدواج فرد متقاضی با تبعه اسپانیایی صوری بوده اقامت و تابعیت اسپانیا برای وی صادر نشده و ملزم به ترک خاک اسپانیا است. زندگی مشترک با تبعه اسپانیا و اقامت پنج ساله در این کشور موجب می شود تا تابعیت اسپانیا به سادگی برای متقاضیان صادر شود که البته این قانون در خصوص افراد مختلف تفاوت داشته و گاهی افراد متقاضی با شرایطی خاص می توانند در مدت زمان کوتاه تری اقامت و تابعیت اسپانیا را دریافت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *