لوگوی تحصیل در اسپانیا
Spain study Top Header

در مورد انواع ویزای اتحادیه اروپا چه می دانید؟ مهمترین و کامل ترین ویزاهای اروپایی

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
ویزای اروپا
  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
  • اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹
  • 47 بازدید
  • 6 دقیقه

متقاضیانی که قصد سفر به کشورهای اتحادیه اروپا را دارند باید باتوجه به هدف خود ویزای مناسبی را نیز دریافت نمایند. سفر به اتحادیه اروپا مستلزم دریافت یکی از انواع ویزای اتحادیه اروپا است که به افراد اجازه می دهد در این کشورها مدت زمان مشخصی را اقامت داشته باشند. ماهیت و هدف سفر در اخذ انواع ویزای اتحادیه اروپا حائز اهمیت بوده و متقاضیان باید به این نکته توجه مبسوطی داشته باشند. در ادامه انواع ویزای اتحادیه اروپا را معرفی خواهیم نمود.

انواع ویزای اروپا


ویزای اتحادیه شینگن یا USV

درخصوص معرفی انواع ویزای اتحادیه اروپا می توان به ویزای اتحادیه شینگن یا USV اشاره کرد. افرادی که ویزای اتحادیه شینگن USV را دریافت کرده اند می توانند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کرده و به مدت ۹۰ تا ۱۸۰ روز در آنجا اقامت داشته باشند. این ویزا درواقع ویزای توریستی بوده که در اختیار گردشگران قرار داده می شود و با استفاده از آن می توانند مدت زمان مشخصی را در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا اقامت داشته باشند.


ویزای نوع A

از دیگر انواع ویزای اتحادیه اروپا باید ویزای نوع A را عنوان کرد که به نام ویزای ترانزیت فرودگاهی نیز شناخته شده و مسافرانی که قصد عبور از کشورهای اتحادیه اروپا را دارند می توانند با اخذ ویزای نوع A مقصد خود را در فرودگاه یکی از کشورهای اتحادیه اروپا تغییر دهند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که ویزای نوع A تنها در فرودگاه های محدوده شینگن کارایی داشته و در کشورهای خارج از این منطقه هیچ اعتباری ندارد.


ویزای نوع B

ویزای نوع B یکی دیگر از انواع ویزای اتحادیه اروپا شناخته می شود که به مسافران اجازه می دهد به مدت ۵ روز در خاک یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شینگن حضور داشته باشند اما پس از این مدت باید از آن کشور عبور کرده و مقصد خود را به سمت کشوری خارج از این محدوده ادامه دهند. ویزای نوع B به نام ویزای ترانزیتی نیز شناخته شده و برای عبور زمینی از کشورهای منطقه شینگن درنظر گرفته شده است.


ویزای نوع C

از دیگر انواع ویزای اتحادیه اروپا که به نام روادید کوتاه مدت صادر می شود ویزای نوع C است. متقاضیانی که قصد دریافت ویزای نوع C را دارند باید توجه داشته باشند در زمان صدور ویزا مدت اعتبار لازم درخصوص آن مشخص می شود. متقاضیانی که ویزای نوع C را دریافت می کنند باتوجه به هدف خود می توانند یکی از انواع ویزای چندبار ورود، یک بار ورود و یا دوبار ورود را اخذ نمایند.


ویزای یک بار ورود

اگر شخصی ویزای یکبار ورود را دریافت کند تنها یک بار می تواند به کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کند و پس از خروج از کشور موردنظر اعتبار ویزا بدون توجه به اینکه زمان آن باقی مانده به اتمام خواهد رسید و فرد دیگر امکان استفاده مجدد از ویزای خود را نخواهد داشت.


ویزای دو بار ورود

همانطور که گفته شد ویزای دو بار ورود زیرمجموعه ویزای نوع C بوده و متقاضیان این نوع ویزا تنها دوبار می توانند به یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا وارد شوند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که از این نوع ویزا در مدت زمان مشخصی می توان استفاده کرد و زمانی که بازه زمانی درنظر گرفته شده به اتمام برسد افراد دیگر امکان استفاده از آن را نخواهند داشت.


ویزای چندبار ورود

از دیگر انواع ویزای نوع C که به متقاضیان اجازه می دهد تعداد دفعات مکرر وارد کشورهای اتحادیه اروپا شوند ویزای چندبار ورود است. البته متقاضیان باید درنظر داشته باشند این نوع ویزا با محدودیت زمانی روبه رو است و در هر ۶ ماه از سال تنها ۹۰ روز اعتبار دارد. مدت زمان ۹۰ روزه درنظر گرفته شده برای این نوع ویزا از روزی که مسافر وارد یکی از کشورهای اتحادیه اروپا می-شود محاسبه خواهد شد.


ویزای اعتبار محدود منطقه ای یا VLT

از دیگر انواع ویزای اتحادیه اروپا می توان به ویزای اعتبار محدود منطقه ای و یا VLT اشاره کرد. براساس شرایط این نوع ویزا متقاضیان می توانند تنها به کشوری که ویزا برای آن صادر شده سفر کرده و یا به محدوده کشورهایی که در هنگام اخذ ویزا تعیین شده سفری داشته باشند. اخذ ویزای اعتبار محدود منطقه ای یا VLT دارای شرایط خاصی است و افراد در صورتی که دلایل دوستانه ای داشته باشند و یا شرایط اضطراری وجود داشته باشد می توانند ویزای اعتبار محدود منطقه ای یا VLT را اخذ کنند. اغلب پناهجویانی که مدرک معتبری جهت سفر به اتحادیه اروپا ندارند می توانند این نوع ویزا را دریافت کنند.


ویزای ملی

ویزای ملی که تحت عنوان ویزای نوع D شناخته می شود از دیگر انواع ویزای اتحادیه اروپا است که دانشجویان و بازرگانان می توانند آن را دریافت کرده و مدت زمان مشخصی در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا اقامت کنند. ویزای ملی نیز ممکن است برای یک بار ورود صادر شود. اشخاصی که اهداف مشخصی همچون خدمات درمانی برای ورود به کشورهای اتحادیه اروپا دارند می توانند ویزای یک بار ورود را اخذ نمایند. درمقابل اشخاصی که ویزای چندبار ورود نوع D را دریافت کرده باشند می توانند بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد به کلیه کشورهای این منطقه سفر کنند.


واجدین شرایط دریافت ویزای نوع D

۱- دانشجویانی که قصد انجام پروژه های تحقیقاتی را برای مدت زمان کمتر از یک سال دارند می توانند ویزای نوع D را دریافت کرده و به کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند.
۲- آن دسته از دانشجویان بین المللی که با هدف تحصیل در کشورهای اتحادیه اروپا وارد این منطقه می شوند نیز به عنوان واجدین شرایط دریافت ویزای نوع D شناخته شده و پس از اتمام اعتبار یکساله می توانند آن را تمدید نمایند.
۳- انجام کارهای علمی و آموزشی در مراکز و موسسات تحقیقاتی کشورهای اتحادیه اروپا این امکان را به افراد می دهد که ویزای نوع D را دریافت کنند. البته صدور این نوع ویزای اتحادیه اروپا منوط به بررسی سوابق متقاضی و دیگر همراهان او خواهد بود.
۴- افراد متخصصی که قصد دارند تخصص خود را در کشورهای اتحادیه اروپا به اشتراک بگذارند به عنوان واجدین شرایط دریافت ویزای نوع D معرفی می شوند. در این بین می توان به هنرمندان و ورزشکاران و یا افراد متخصص دیگر اشاره کرد.
۵- گاهی اوقات به دلیل وجود شرایط اضطراری همچون وضعیت پزشکی افراد اقدام به دریافت ویزای نوع D می کنند و براساس آن می توانند به یکی از کشورهای اتحادیه اروپا سفر کنند.

اگر نمی دانید از کجا باید شروع کنید می توانید با ما تماس بگیرید یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید فرم ارزیابی رایگان

به اشتراک گذاری این مطلب
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان
02145131