لوگوی تحصیل در اسپانیا
Spain study Top Header

مرجع تحصیل در اسپانیا ✈️ در سال ۲۰۲۰ + هزینه های زندگی و کار

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
تحصیل در اسپانیا
 • ۲۰ آبان ۱۳۹۷
 • تیر ۲۰, ۱۳۹۹
 • 125 بازدید
 • 28 دقیقه

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ با رکود اقتصادی مواجه شدند که کشور اسپانیا نیز جزو یکی از آن‌ها بوده است. کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که در مقایسه با سایر کشور بیشتر دچار رکود اقتصادی شد. به همین دلیل متقاضیان غیر اسپانیایی که برای دریافت اقامت کاری در اسپانیا هستند شانسشان برای دریافت اقامت اسپانیا بسیار کم است. این مسئله در اسپانیا از جمله دلایلی برای جذب کمتر متقاضیان به کشور اسپانیا می‌باشد. برای مهاجرت به کشور اسپانیا راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه‌ها تحصیل در اسپانیا و مهاجرت تحصیلی است. ما در ادامه قصد داریم شما را با مهاجرت تحصیلی اسپانیا بیشتر آشنا کنیم.

چرا تحصیل در اسپانیا

سالانه هزاران ✍🏼 دانشجوی بین المللی از سراسر جهان، با هدف تحصیل در اسپانیا ✈️ در یکی از ۷۴ دانشگاه برتر آن راهی این کشور میشوند. انتخاب 🇪🇸 کشور اسپانیا دلایل بسیار زیادی می تواند داشته باشد. اسپانیا از نظر فرهنگ و تاریخ کشور بسیار غنی است ، سیستم آموزشی عالی اسپانیا بسیار سازمان یافته و کارآمد است رتبه اسپانیا بعنوان سومین کشور پرطرفدار برای مطالعات بین المللی یکی از دلایل دیگری است که اسپانیا را مقصد ایده آل  بسیاری از دانشجویان بین المللی تعریف میکند.

اهمیتی ندارد کدام یک از شهرهای اسپانیا را برای تحصیل انتخاب میکنید. گالری های هنر، موزه ها، کلوپ ها، کافه ها و بارها و از همه مهمتر طبیعت زیبا و بینظیر اسپانیا با آب و هوای ایده آل، درهر زمان برای ماجراجویی های جدید شما در دسترس شما خواهند بود. 

 اسپانیایی بعنوان دومین زبان رایج دنیا، پس از زبان انگلیسی است. با حضور در دانشگاه اسپانیا، شما در کنار افرادی هستید که به زبان اسپانیایی صحبت میکنند. حضور در این کشور بهترین راهی است که شما را در یادگیری هر چه بهتر این زبان کمک خواهد کرد.

هزینه زندگی در کشور اسپانیا، در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه است. شما میتوانید بعنوان یک دانشجوی خارجی، تحصیل در اسپانیا را یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه در نظر بگیرید. و با هزینه های مناسب بسیار مناسب از شاس ویژه تحصیل در برترین دانشگاه های اسپانیا برخوردار شوید.

ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر متقاضی تحصیل در کشور اسپانیا هستید ، دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا  وابسته به کشوری است که از آن اقدام میکنید. دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا هستند برای ورود به کشور اسپانیا به ویزای تحصیلی بلند مدت نیاز دارند که میتوانند آن را از کنسولگری اسپانیا در کشور محل اقامت خود دریافت نمایند.

کنسولگری اسپانیا در تهران :

 • خیابان پاسداران شمالی، پایین تر از چهارراه فرمانیه، نبش نارنجستان مجتمع تجاری آرتمیس ، طبقه چهارم، پلاک ۱، واحد دوازدهم 
 • ایمیل :  info@spainvisa-iran.com
 • شماره تماس : ۰۲۱۲۶۲۵۳۱۳۶ , ۰۲۱۲۶۲۵۳۱۳۷

دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا پس از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی آن به راحتی قابل دسترسی است. بهترین روش همیشه تماس با سفارت از طریق تلفن یا ایمیل و درخواست اطلاعات خاص است.

برای دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا  ارائه مدارک زیر الزامی است:

 • ارائه نامه پذیرش معتبر از یکی از دانشگاه های اسپانیا
 • دو عکس پرسنلی
 • فرم درخواست ویزای تکمیل شده
 • ارائه یک گذرنامه معتبر
 • ارائه بیمه درمانی اسپانیا که مدت اقامت شما در اسپانیا را پوشش دهد
 • اثبات منابع مالی
 • گواهی سوء پیشینه کیفری از کشورهایی که در ۵ سال گذشته در آن اقامت داشته اید
 • گواهی پزشکی معتبر مبنی بر اینکه مشکل درمانی یا سلامتی ندارید
 • اثبات رسید هتل، یا اجاره نامه محلی که قصد اقامت در آن را خواهید داشت.
 • بلیط رفت و برگشت
 • رسید پرداختی هزینه ویزا (۶۰ یورو)

نکته بسیار مهم درخصوص دریافت ویزای دانشجویی اسپانیا این است که شما نمیتوانید با ویزای توریستی وارد کشور اسپانیا شوید و سپس برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. شما باید به کشور خود برگردید و از آنجا برای دریافت ویزای دانشجویی درخواست دهید.

از آنجائیکه پردازش اسناد شما در سفارت ممکن است زمانبر باشد ترجیحا دو تا سه ماه قبل از سفر برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا اقدام نمائید.

مراحل تحصیل در اسپانیا

در صورتی که مایل به دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا هستید کارشناسان مجرب ما در موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از ۱۴ سال تجربه موفق شما را در نحوه تکمیل مدارک و جزئیات بیشتر دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا راهنمایی خواهند کرد.

شرایط تحصیل در اسپانیا 

دانشگاه های کشور اسپانیا از اعتبار بالایی در سطح جهانی برخوردار هستند و از رتبه ها و امتیازات ویژه ای در سطح جهان برخوردار هستند. اگرچه بیشتر رشته ها در دانشگاه به زبان اسپانیایی تدریس میشود اما گرایش اکثر دانشگاه های برتر اسپانیا بر تدریس به زبان انگلیسی میباشد.

برخی از مهمترین دانشگاه های دولتی اسپانیا شامل دانشگاه بارسلونا، دانشگاه کامپولتنسه مادرید و دانشگاه اتونوما مادرید میباشند که بورسیه های تحصیلی متنوعی نیز برای دانشجویان بومی و بین المللی ارائه میدهند.

سیستم نمره دهی اسپانیا همانند سایر نقاط اروپا سیستم ECTS است. این یک گزینه عالی برای کار پس از تحصیل یا ادامه تحصیل در سایر نقاط اروپا برای دانشجویان بین المللی است.

تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا

در مقطع کارشناسی اسپانیا دروس به زبان اسپانیایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشگاه‌های کشور اسپانیا در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار نمی‌گیرند. مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا به مدت چهار سال به طول می‌انجامد و متقاضیانی که قصد تحصیلی در مقطع لیسانس در اسپانیا را دارند باید مدرک دیپلم را دارا باشند تا بتوانند در این مقطع مشغول به تحصیل شوند.


همچنین نکته‌ای که قابل توجه است این است که باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا مدرک زبان اسپانیایی را ارائه دهید. دانشجویانی که مدرک زبان اسپانیایی را ندارند باید قبل از مهاجرت به کشور اسپانیا این مدرک را دریافت کرده و سپس برای مهاجرت تحصیلی اسپانیا اقدام نمایند.

دانشجویان متقاضی در مقطع لیسانس اسپانیا این اجازه را دارند تا به مدت ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و بابت هر ساعت کار تقریباً بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت نمایند. حقوق این دانشجویان در مجموع می‌تواند هزینه زندگی و تحصیلی آن‌ها را در طول یک سال تأمین نماید.

تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا

هزینه زندگی در کشور اسپانیا تقریباً ۵۰۰ یورو به طور ماهیانه است که هزینه‌های مسکن بیشترین هزینه را به خود اختصاص داده است. موضوع قابل توجهی که وجود دارد این است هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور اسپانیا را دارد باید پیش از مهاجرت به اسپانیا مدرکی دال بر پشتوانه مالی ارائه دهد که مبلغ آن معادل یک سال زندگی در اسپانیا است.


متقاضیانی که می‌خواهند بعد از به پایان رسیدن تحصیلشان در اسپانیا کار تمام وقت پیدا کنند باید تسلط کافی به زبان اسپانیایی داشته باشند و دوره تحصیلی خود را به خوبی سپری کرده باشند. این افراد می‌توانند بعد از پیدا کردن شغل مناسب خود ویزای تحصیلی اسپانیای خود را به ویزای کار اسپانیا تبدیل کنند ولی به خاطر وضعیت اقتصادی نابسامان کشور اسپانیا شرایط پیدا کردن کار در کشور اسپانیا بسیار سخت است.

نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که دریافت اقامت دائم اسپانیا بسیار سخت و طولانی بوده و متقاضیان باید مدت زیادی در کشور اسپانیا مشغول به کار باشند تا این دوره را بگذرانند و اقامت دائم اسپانیا را دریافت نمایند و بعد از دریافت اقامت دائم اسپانیا برای دریافت پاسپورت اسپانیایی اقدام نمایند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا

متقاضیان با گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا شانسشان برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری بیشتر خواهد شد. مقطع فوق‌لیسانس در کشور اسپانیا به مدت دو سال است. ازآنجایی‌که دانشگاه‌های اسپانیا در بین برترین دانشگاه‌های دنیا قرار ندارند به همین دلیل مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل به شمار نمی‌رود.

در مقطع کارشناسی ارشد دروس به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشجویانی که می‌خواهد پذیرش تحصیلی خود را به زبان اسپانیایی دریافت کنند، باید پیش از ورود به دانشگاه مدارک مبنی بر تسلط به زبان اسپانیایی را به دانشگاه ارائه دهند. نکته‌ای که باید بدانید این است که اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی را به دانشجویان در کشور اسپانیا نخواهد داد. 

همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک IELTS ۶-۶.۵ را به دانشگاه ارائه دهند

دانشجویان در مقطع فوق‌لیسانس اسپانیا این اجازه را دارند که به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار حقوقی حدوداً بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کرده که در مجموع این درآمد می‌تواند به راحتی هزینه‌های زندگی و تحصیلی فرد را در یک سال تأمین نماید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا به لینک مربوطه مراجعه کنید

تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا

مهاجرت تحصیلی اسپانیا در مقطع دکترا به مدت پنج سال به طول می‌انجامد که دو سال از آن برای سپری کردن دروس تخصصی و ۳ سال برای پایان‌نامه و دفاع از آن صرف می‌شود. کشور اسپانیا همچون دیگر کشورهای برتر در خصوص تحصیل، به دانشجویانی که در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند توجه خاصی دارد و برای هزینه‌های تحصیلی آن‌ها شرایط خاصی را به منظور تسهیل مقطع PHD در کشور اسپانیا در نظر گرفته است.

در مجموع تحصیلات در مقطع دکتری در دانشگاه‌های اسپانیا به‌صورت امکان‌پذیر است:

 • تحصیل با بورسیه تحصیلی
 • تحصیل در شرایطی که دانشجو باید شهریه‌ی دانشگاه را شخصاً بپردازد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو باید شهریه دانشگاه خود را بپردازد همچون دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا است. دولت اسپانیا به دانشجویانی که در مقطع PHD در کشور اسپانیا در حال تحصیل هستند، ماهیانه مبلغی حدوداً ۲ هزار دلار به عنوان حقوق می‌دهد، به همین دلیل دانشجویان ایرانی رقابت سختی را برای دریافت بورسیه دکتری در اسپانیا پیش روی خود دارند.

دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در اسپانیا را دارند باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • داشتن مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های معتبر
 • دریافت مدرک مبنی بر تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶.۵)
 • باید نظر یک استاد مشاور که تز دکتری را پشتیبانی نمی‌کند جلب نماید
 • داشتن تالیفات مانند مقالات بین‌المللی، کتاب و …
 • داشتن همه و یا برخی از آیتم‌های عنوان شده، می‌توان در راستای بالا بردن شانس فرد برای دریافت پذیرش نقش مهمی ایفا نماید.

در مقطع دکتری اسپانیا بسیاری از رشته‌های مهندسی به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. همچنین دانشجویان مقطع دکتری در اسپانیا این اجازه را دارند که به مدت ۳۰ ساعت در طول هفته مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار حقوقی معادل ۸ تا ۱۰ یورو دریافت نماید که در مجموع می‌تواند با این درآمد تمام هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود را در طول یک سال تأمین نماید.

هزینه‌های زندگی نیز برای دانشجویان مقطع دکتری در اسپانیا تقریباً بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مسکن، غذا، بیمه، رفت‌وآمد و سایر هزینه‌ها می‌شود.

 

🔻 هزینه تحصیل در دانشگاه های اسپانیا حدوداْ چقدره

حدوداً بین ۵,۵۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو در هر سال هست اما در شرایط خاص امکان تغییر وجود داره.

🔻 آیا در اسپانیا می تونم هم درس بخونم هم کار کنم تا خرجم در بیاد

بله. می تونید تا ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوید که البته در برخی مشاغل می تونه بیشتر هم باشه.

🔻 ارائه مدرک زبان اسپانیایی واسه تحصیل اجباریه

خیر، دانشگاه های مختلفی برای پذیرش شما رزومه شما رو بررسی می کنن.

🔻 برای تحصیل در اسپانیا چه مدارکی نیاز دارم

چیزه زیادی لازم نیست؛ گذرنامه، ویزای تحصیلی،مدارک تحصیلی ترجمه شده.

مزایای تحصیل در اسپانیا

در چند سال اخیر نسبت به چند سال گذشته، افراد بیشتری به دنبال جستجوی فرصت های تحصیلی و شغلی گوناکون در کشورهای اروپایی هستند تا بتوانند از کیفیت زندگی عالی ، غذاهای خوشمزه مدیترانه، سواحل زیبا، بازار پر رونق، زندگی شبانه پر جنب جوش و فعالیت های ورزشی و تفریحی جهانی لذت ببرند.

ده دلیل اصلی از نظر دانشجویان بین المللی، اسپانیا را بعنوان یک مکان ایده آل برای تحصیل و زندگی متمایز میکند

 • آب و هوای عالی اسپانیا

آسمان آبی خیره کننده ، آفتاب روشن سوزان، هوای دلنگیز شبهای تابستانی، اسپانیا را بعنوان یکی از خوش آب و هوا ترین کشورهای اروپایی با لقب “سرزمین آفتاب ” مشخص کرده است. نور با شکوه و گرمای مطبوع هوا، دو دلیل اصلی انتخاب کشور اسپانیا برای دانشجویان بین المللی است.

 • شیوه زندگی فعال در فضای باز

تنوع در کارهای خارج از منزل، یکی دیگر از دلایلی است که طیف وسعیی از دانشجویان بین المللی اسپانیا را بعنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب میکنند. در نقاط متفاوت اسپانیا میتوانید انواع فعالیت های ورزشی سالم همچون غواصی، کوهنوردی، اسکی روی آب ، قایقرانی و … را در دسترس داشته باشید. اسپانیا همچنین دارای یک سنت دیرینه از اسب و فعالیت های سوارکارانه است. موفقیت های این کشور در مسابقات بین الملی فوتبال، گلف و تنیس در جهان سرآمد است.

 • وقت پارتی!!

اگر تمام روز وقتی برای تنفس و لذت بردن از هوای تمیز بهاری باشد. شب های اسپانیا زمانی برای لذت بردن از پارتی های شبانه است. کشور اسپانیا پایتخت رقص شبانه از غروب تا طلوع خورشید است. 

 • سبک زندگی مدیترانه ای

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ انجام شد. افرادی که در کشورهای مدیترانه ای مثل اسپانیا زندگی میکنند بدلیل رژیم غذایی و سبک زندگی ایده آل طولانی تر از همتایان اتحادیه اروپا زندگی میکنند. 

 • امنیت

شهرت اسپانیا بعنوان یک کشور امن و مطمئن برای گذراندن تعطیلات و زندگی، امری تایید شده است. این مسئله یکی از مهمترین دلایل پیشرفت صنعت گردشگری اسپانیا بوده است که علارغم ضربه های ناشی از رکود اقتصادی قدرت بیشتری پیدا کرده است.

 • اشتغالزایی

بر اساس آخرین مطالعاتی که در حوزه اتحادیه اروپا در بحث اشتغال انجام شد، نشان داد که داشتن تحصیلات در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا تحصیلات تکمیلی باعث افزایش چشم انداز شغلی میشود. علاوه بر مزایای مهارت آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و مهارت های نرم افزاری تحصیل در خارج از کشورمواردی هستند که شانس موفقیت افراد در بازار کار را ارتقا میبخشند.

 • هزینه های زندگی مقرون به صرفه

هزینه های زندگی در اسپانیا در مقایسه با سایر کشورها در اروپا بسیار مقرون به صفه است. این مسئله خصوصا برای دانجشویان بین المللی اهمیت ویژه ای دارد. مهم نیست کجای اسپانیا را برای زندگی انتخاب میکنید زیرا میتوانید آن را به یک سرمایه گذاری مقرون به صرفه  تبدیل کند. 

مهاجرت تحصیلی اسپانیا

 • نرخ شهریه مقرون به صرفه 

علاوه بر هزینه های مقرون به صرفه زندگی، تحصیل در مدارس و دانشگاه های اسپانیا، به شما این امکان را میدهد که در برترین دانشگاه های اسپانیا با هزینه بسیار مقرون به صرفه تحصیل نمایید. 

نرخ شهریه در دانشگاه های مختلف متفاوت است و این هزینه بسیار پایین تر از کالج ها و دانشگاه های ایالت متحده و کاناداست.

معایب تحصیل در اسپانیا

 • فرهنگ بیخیالی

چیزی که در سراسر اسپانیا وجود دارد، نگرش فردا (Mañana) است. اسپانیایی ها هرگز عجله ندارند. این مسئله به خودی خود مشکلی ندارد اما وقتی کار ضروری و فوری پیش آید ممکن است برای شما باعث ایجاد ناراحتی شود. 

شما امروز به آن نیاز دارید؟ Mañana

به فرم امضا شده نیاز دارید؟ Mañana

هواپیمای شما باید نیم ساعت گذشته حرکت میکرد؟ پاسخ مشخص است!

 • اولویت با مردم بومی است

در سراسر اروپا و حتی در اسپانیا با وجود داشتن مردم گرم انتظار داشته باشید که اولویت در اکثر امور با دانشجویان بومی و اسپانیایی باشد.

تنها یک راه وجود دارد که شما را با فرد اسپانیایی برابر کند و آن دانستن زبان اسپانیایی است. به این ترتیب میتوانید از مهمان نوازی مردم اسپانیا لذت ببرید.

 • میانگین درآمد

دستمزدها در اسپانیا پایین تر از سایر کشورهای توسعه یافته همانند انگلیس، آلمان و ایالت متحده است. اگرچه این امر بدلیل پایین بودن قابل توجه هزینه های زندگی در اسپانیا نسبت به کشورهای توسعه یافته است. 

 • فساد

اگر به فکر خرید ملک در اسپانیا هستید بسیار مراقب باشید. پیشنهاد میشود قبل از اینکه متعهد به پرداخت وام شوید ابتدا ملک خود را اجاره دهید و در یک شغل مستقر شوید تا با مشکل خرید املاک غیر قانونی اسپانیا مواجه نشوید. 

 • سیستم سلامتی و بهداشت در اسپانیا

در حالی که سیستم مراقبت بهداشت و درمان عمومی در اسپانیا بعنوان یکی از باکیفیت ترین های جهان شناخته میشود.فقدان ساختار بخش مراقبت از سالمندان در این کشور احساس میشود. و در اسپانیا معمولا سالمندان از طریق بستگانشان تحت مراقبت قرار میگیرند.

 تحصیل در مدارس اسپانیا

سیستم آموزشی در اسپانیا یکی از برترین سیستم های آموزشی در جهان است. سطح و کیفیت آموزش در اسپانیا در ۲۵ سال گذشته با افزایش بودجه و اصلاحات گسترده پیشرفت چشمگیری داشته است. 

در حال حاضر، وزارت آموزش، فرهنگ و ورزش اسپانیا مسئولیت کلی آموزش و پرورش در اسپانیا رابر عهده دارد اما ۱۷ منطقه خودمختار در اسپانیا بیشتر تصمیمات را در مورد سیستم آموزشی خود میگیرند.

آموزش علوم دینی در اسپانیا در مدارس دولتی ارائه میشود ولی اختیاری است. 

آموزش اجباری در اسپانیا

بر اساس قانون اساسی آموزش و پرورش در اسپانیا، آموزش در اسپانیا برای کلیه کودکان و نوجوانان در سنین ۶ تا ۱۶ سال اجباری است. تحصیلات ابتدایی شش سال و آموزش دوره متوسطه ۸ سال به طول می انجامد  که دانش آموزان در پایان هر دوره گواهی فارغ التحصیلی همان دوره را دریافت میکنند.

سیستم آموزشی در اسپانیا به چهار مرحله تقسیم میشود:

 • مهد کودک و مهدکودک (arsación infantil) –  —– اختیاری
 • دوره تحصیلات ابتدایی اولیه (escuela primaria)——-اجباری
 • تحصیلات اجباری متوسطه (آموزش و پرورش اجباری——اجباری
 • آموزش متوسطه دانشگاه (bachillerato) ———اختیاری

 در این سیستم دانش آموزان قبل از ۶ سالگی به آموزش مهدکودک خوانده میشود. این گروه از کودکان به دو دسته تقیسم میشوند. کودکان زیر ۳ سال و گروه دوم کودکان ۳ تا ۶ سال.

دانش آموزان از ۶ تا ۱۶ سالگی به ۲ گروه در اسپانیا تقسیم میشوند. گروه اول برای دانش آموزان بین ۶ تا ۱۲ سال است که بنام دوره متوسطه شناخته میشود. که این دوره به سه گروه تقسیم میشود. دانش آموزان ۶ تا ۸ سال (دوره اول ابتدایی) و دانش آموزان ۸ تا ۱۰ سال (دوره دوم ابتدایی ) و دانش آموزان ۱۰ تا ۱۲ سال (دوره سوم ابتدایی) در این دوره تحصیل میکنند.

تعداد متوسط دانش آموزان در یک کلاس در مدارس اسپانیایی حدود ۲۵ نفر است.

هدف اصلی در این سطح از آموزش در اسپانیا فراهم کردن آموزش مشترک برای همه کودکان است تا بتوانند عناصر اصلی فرهنگی، نوشتن، حساب، و … را به درستی بیاموزند.

گواهی که در پایان این دوره به دانش آموزان اعطا میشود بعنوان فارغ التحصیل مدرسه ابتدایی ارائه میشود.

دوره آموزشی متوسطه به دوره اول و دوم تقسیم بندی میشود. دوره اول از ۱۲ تا ۱۴ سال و دوره دوم از ۱۴ تا ۱۶ سال را شامل میشود. میانگین دانش آموزان این کلاس در مدارس اسپانیا حدود ۳۰ نفر است.

گواهی ارائه شده در پایان این دوره با عنوان مدرک فارغ التحصیلی آموزش متوسطه خواهد بود. 

مرحله بعدی آموزش بعنوان تحصیلات میانی نامیده میشود که ۲ حال دارد حال اول تحصیل در مقطع لیسانس که دو سال طول میکشد و برای رشته های مختلف در زمینه هنر، پزشکی، بهداشت و سلامتی ، رشته های علوم انسانی و رشته های علوم اجتماعی  امکان پذیر است.

حالت دوم تحصیل در دوره های آمادگی کار است که به دانش آموزان این امکان را میدهد که برای مشاغل مورد علاقه خود آماده شوند و پس از اخذ مدرک در پایان این دوره میتوانند بعنوان نیروی کار وارد این حرفه شوند.

تحصیل در مقطع پس از لیسانس به دوره کارشناسی ارشد یکساله و دوساله منجر میشود که دانش جویان میتوانند پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند. 

سال تحصیلی در مدارس اسپانیا معمولا از سپتامبر (نیمه شهریور) تا پایان جوئن (اواسط تیر) برگزار میشود. ساعات روزانه مدارس بسته به مدرسه و سن دانش آموزان متفاوت است بطور میانگین شامل ۷ ساعت در روز از دوشنبه تا جمعه است. مدارس همچنین فعالیت های خارج از دوره های اجباری ارائه میدهند.

بیشتر دانش آموزان در اسپانیا در مدارس دولتی تحصیل میکنند که رایگان است. با این حال  ممکن است برخی از خانواده ها تحصیل در مدارس بین المللی را برای آمادگی فرزندانشان با زبان و برنامه دروس بین المللی ترجیح دهند. 

آموزش اجباری در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا بدون شک فرصتی عالی است. زیرا اسپانیا بدون شک یکی از برترین مکان های اروپا است. مطالعات پزشکی در اسپانیا بسیار خوب و سازمان یافته است. دانشکده های پزشکی در اسپانیا از امکانات و تجهیزات خوبی برخوردار هستند. کادر آموزشی در اسپانیا از متخصصان بسیار ماهر تشکیل شده است. 

علاوه بر این تحصیل در رشته پزشکی در اسپانیا علاوه بر اینکه باعث میشود از زندگی در یک کشور زیبا لذت ببرید، یک روش فشرده و منظم را در یادگیری رشته پزشکی به شما ارائه میدهند. 

علاوه بر پیشرفت دانش زبان انگلیسی شما در طول تحصیل به پیشرفت ویادگیری زبان اسپانیایی کمک خواهد کرد و این فرصت های شغلی بیشتری را در بازار کار اسپانیا و آمریکای لاتین به شما میدهد.

از بین هزاران دلیل برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور اسپانیا، کیفیت زندگی و تحصیل مهمترین و اصلی ترین آن هاست.

برای تکمیل رشته پزشکی در اسپانیا، با تاکید بر مطالعات پیش بالینی به مدت دو سال حدودا ۶ سال زمان نیاز است. این در اصل به مطالعه علوم پزشکی پایه در زیست شناسی، فیزیک و آناتومی پایه میپردازد.

پس از گذراندن این دوره آموزش اولیه، شما مطالعات بالینی را در بیمارستان های آموزشی تحت نظر متخصصان معتبر آغاز خواهید کرد.

با اتمام دوره شش ساله، میتوانید با شرکت در دوره های آموزشی تخصصی مهارت های بیشتری در این حوزه بیاموزید.

هزینه تحصیل در رشته پزشکی اسپانیا در بین دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت اسن. دانشگاه های دولتی بسیار ارزنتر هستند و هزینه های آن بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال تقریبا متفاوت است.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

دانشگاه های اسپانیا از سیستم دانشگاه بولونیا پیروی میکنند وهر دانشجو موظف است حداقل ۶۰ واحد را برای یک سال دانشگاهی تکمیل نماید. شهریه ها بر اساس  تعداد واحدها محاسبه میشود. 

برای مثال دوره کارشناسی ارشد هزینه ای درحدود ۶۸۰ تا ۱۲۸۰ یورو در هر سال تحصیلی خواهد داشت.درحالی که دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه دولتی هزینه ای معادل ۲۲ تا ۳۶ یورو به ازای هر واحد خواهد داشت.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در مقطع کارشناسی ارشد سالانه در میان ۵۵۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو متغیر است.

 

تحصیل رایگان در اسپانیا

تحصیلات در اسپانیا بسیار ارزشمند است و به همین علت مجموعه گسترده ای از گزینه ها برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و خصوص وجود دارد. کالج در اسپانیا رایگان نیست. اما نهادهای عمومی در مقایسه با موسسات غیر دولتی بسیار مقرون به صرفه هستند 

برای تحصیلات رایگان در اسپانیا ۳ راه وجود دارد:

 1. اقدام برای دریافت بورسیه های دانشگاه
 2. اقدام برای دریافت بورسیه های خارج از دانشگاه
 3. اقدام برای دریافت دو یا چند بورسیه بصورت همزمان

دو نوع بورسیه تحصیلی مختلف برای دریافت بورسیه ارائه میشود. نوع اول بورسیه بورسیه های شایستگی تحصیلی است که بسیار متنوع هستند. برای واجد شرایط بودن دانش آموزان باید شواهدی از اشتیاق خود به یادگیری زبان اسپانیایی در داخل و خارج از دانشگاه نشان دهند. هزینه های تحصیل پس از دریافت این بورسیه برای دانشجویان پوشانده میشود و شانس تحصیل رایگان در اسپانیا را برای دانش جویان به ارمغان می آورد.

بورسیه های خارج از دانشگاه نیز در اسپانیا بسیار متنوع هستند.

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

دانشگاه های اسپانیا در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند و دوره های بسیار متعددی ارائه میدهند. مزیت اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی است که امکان تحصیل بدون مدرک زبان در اسپانیا وجود دارد.

شما میتوانید بدون داشتن مدرک زبان معتبر همچون آیلتس یا تافل دوره تحصیلی خود را در دانشگاه های دولتی یا خصوصی اسپانیا بگذرانید. 

اسپانیا کشور ایده آلی برای تحصیل و انجام تحقیقات برای رسیدن به زندگی و آینده شغلی ایده آل میباشد. 

بورسیه های تحصیلی اسپانیا

کشور اسپانیا سالانه میزبان حدود ۲۶۰۰۰ دانشجوی بین المللی  است. با توجه به هزینه های تحصیل در خارج از کشور، دولت اسپانیا و برخی از دانشگاه ها،موسسات و … کمک هزینه تحصیلی را برای تحصیل در اسپانیا اختصاص داده اند.

 • بورسیه تحصیلی اسپانیا به دانشجویان بین المللی

این بورسیه مبتنی بر شایستگی های تحصیلی ، انگیزه قوی و تعهد افراد برای یادگیری زبان اسپانیایی اعطا میشود.

ارزش این بورسیه از ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو و برای هر دو ترم زمستان و تابستان موجود میباشد.

 • بورسیه تحصیلی ISA ویژه دانشجویان بین المللی

بورسیه اولین بار در سال ۱۹۸۷ در سالامانکا به دانشجویان بین المللی با هدف تحصیل در اسپانیا اعطا شد. امروزه این بورسیه در هر دو ترم تابستان و پاییز و در ۹ شهر بارسلونا، بیلبائو، گرانادا، سالامانکا،مالاگا،سانتاندر، سویا و و النسیا اعطا میشود.

ارزش این بورسیه متفاوت است و در تمام طول سال قابل دستیابی است.

 • بورسیه Fulbright

این بورسیه ویزه دانشجویان آمریکایی است که در ایالت متحده فارغ التحصیل شده اند و برای برنامه های تحقیقاتی وارد کشور اسپانیا شده اند.

ارزش این بورسیه متفاوت است و در تمام طول سال متفاوت است.

 • بورسیه موسسه طراحی Europeo di Design Creactívate

این موسسه ، یک موسسه بین المللی در زمینه طراحی، مد، ارتباط بصری و .. است. و سالانه ۱۷ بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی ارائه میدهند. متقاضیان از همه ی کشورهای موجود قادر به دریافت این بورسیه هستند به شرطی که زیر ۲۶ سال داشته باشند.

ارزش این بورسیه تا ۱۰۰ % هزینه تحصیل را پوشش میدهد.

 • بورسیه فلوشیپ دانشگاه گرانادا

این بورسیه با هدف جذب محققان با استعداد به دانشگاه گرانادا با ایجاد فرصت های بین المللی ویژه به دانشجویان در زمینه تحقیقات مختلف کمک میکند. این بورسیه در دانشگاه گرانادا برگزار میشود که یکی از بزرگترین دانشگاههای کشور اسپانیا است .

ارزش این بورسیه ماهانه، تا ۶۸۰۰ یورو شامل هزینه زندگی، جابجایی، تحقیقات، هزینه های سفر و .. میباشد.

 • .بورسیه CIEE

این بورسیه ویژه ی دانشجویانی است که با موانع مالی برای ادامه تحصیل درگیر هستند. اثبات این مسئله از طریق FAFSA و از طریق تخمین و اثبات درآمد خانواده میباشد.

ارزش این بورسیه از ۷۵۰ تا ۲۰۰۰ یورو در هر ترم متفاوت است.

 • بورسیه تجربه تحصیل در بارسولنا (SAE)

این بورسیه، در هر ترم تحصیلی به دانشجویان بین المللی اعطا میشود. علاوه بر این، دو بورسیه تحصیلی دیگر مخصوص دانشجویان ممتاز و افرادی که نیازمند کمک مالی برای ادامه تحصیلاتشان هستند در این برنامه وجود دارد. افرادی که این بورسیه را دریافت میکنند باید برای شرکت در یک دوره کارآموزی در طول تابستان آماده باشند. 

ارزش این بورسیه برای هر ترم ۷۵۰ دلار برای دوره های تحصیلی، ۵۰۰ یورو برای شرکت کننده های دوره کارآموزی، ۲۵۰ یورو برای دانشجویان ترم تابستان

 • بورسیه جهانی تجربه تحصیل در خارج از کشور

این بورسیه تحصیلی شامل دوره کامل تحصیلات میشود و هم چنین متقاضان باید در نظر داشته باشند. لازم است که یک وقت ملاقات با یکی از اعضای تیم تجربیات جهانی برای بحث در مورد انگیزه و اهداف ادامه تحصیل نشان بدهند.

 • بورسیه تحصیلی CISI

این بورسیه تحصیلی برای دانشجویانی در رشته های مختلف تحصیلی اعطا میشود، که اغلب ، هزینه های ویزا، پرواز، هزینه های تحصیل را شامل میشود. متقاضیان باید نیاز مالی خود برای دریافت بورسیه را اثبات کنند، افرادی که تا بحال سابقه تحصیل در خارج از کشور را نداشته اند در اولویت دریافت این بورسیه هستند.

ارزش این بورسیه به ۱۵۰۰ یورو در هر ترم میرسد.

برای دریافت این بورسهی ها که از سوی دولت اسپانیا ، دانشگاه ها و بعضا برخی از موسسات اعطا میشوند تنها برای افرادی قابل دستیابی است که واقعا علاقه مند به ادامه تحصیل و یادگیری زبان اسپانیایی و علاقمند به فرهنگ اسپانیایی است.

خوابگاه های دانشجویی در کشور اسپانیا

بعنوان یک دانشجو در یک کالج یا دانشگاه یا حتی موسسه آموزشیداشتن یک مسکن امن و به صرفه برای اقامت شما بسیار ضروری است و شما حتما باید قبل از ورود به اسپانیامحل اقامت خود را رزرو نمائید.

در اسپانیا گزینه های متعددی برای انتخاب شما وجود خواهد داشت و شما باید تمام گزینه های موجود را برای انتخاب برتر مقایسه و بررسی نمائید. 

 • زندگی با خانواده میزبان

دانشجویان خارجی که مایل به شرکت در کالج در اسپانیا هستند می توانند اقامت در یک خانواده میزبان را انتخاب کنند. بسیاری از فرصت های خانواده میزبان در سراسر اسپانیا برای دانشجویان در دسترس است ، هر یک تجربه ای بسیار ارزشمند را ارائه می دهند که خاطرات زیادی را برای شما زنده نگه می دارند تا برای تمام عمر در خاطر شما بماند. 

این گزینه از نظر هزینه بسیار به صرفه است ولی باید تمام شرایط زندگی با میزبان را بپذیرید.

 • خوابگاه دانشجویی

بسیاری از کالج ها و دانشگاه های اسپانیا خوابگاه دانشجویی ارائه میدهند. محل خوابگاه دانشگاهی شما، با توجه به موقعیت دانشگاه متفاوت است. اما زندگی در خوابگاه با توجه به امکان ملاقات سایر دانشجویان وجود دارد و معمولا در نزدیکی دانشگاه قرار دارد و از نظر هزینه ای نیز بسیار مناسب است از نظر بسیاری از دانشجویان مطلوب تر از سایر گزینه ها است.

 • سوئیت های تک خوابه

همچنین بعنوان هتل های با اقامت طولانی شناخته میشود، اجاره سوئیت های تک خوابه گزینه ای برای بیشتر دانشجویان است که با هزینه مسکن مشکل زیادی ندارند و بدنبال زندگی دانشجویی راحت و ایمن هستند.

اگرچه زندگی در این مکانها پر هزینه است اما این سوئیت ها تمام امکاناتی که دانشجویان به آن نیاز دارند را در بر دارد و یک محل امن و راحت است.

 • زندگی با هم اتاقی

بسیاری از دانش آموزان از زندگی با یک هم اتاقی لذت می برند. نه تنها هزینه زندگی را کاهش می دهد بلکه باعث می شود افراد وقتی در کشور جدید تنها هستید تنها با آن معاشرت برقرار کنند. اگر فردی هستید ، هم اتاقی می تواند بهترین انتخاب برای اقامت شما در اسپانیا باشد.

 • آپارتمان

اگربعنوان یک دانشجوی بین المللی ترجیح می دهید در هنگام تحصیل در کالج ، محل زندگی خود را اجاره کنید ، آپارتمان ها به همراه خانه های شهری در سراسر شهر در دسترس هستند.

بطور کلی میزان اجاره ای که در اسپانیا پرداخت میکنید با توجه به شهر و محله ای که انتخاب میکنید و امکانات رفاهی و عوامل دیگر  متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال نرخ اجاره ای که در اسپانیا برای یک خانه در بارسلونا پرداخت میکنید حدود ۸۵۰ یورو است درحالی که این هزینه در مادرید ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود.

البته هزینه های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است متحمل شوید ازجمله هزینه های تلفن، آّ ، برق و مواد غذایی و … که با ید آنها را در نظر داشته باشید.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

اقامت دانشجویی اسپانیا به دانشجویانی داده میشود که بیش از ۹۰ روز در یک موسسه آموزشی اسپانیا تحصیل نمایند. در این شرایط متقاضی باید در این مدت بیمه درمانی داشته باشد، در یک دوره آموزشی ثبت نام کرده باشد و همینطور از تمکین مالی و بودجه لازم برای زندگی و اقامت در اسپانیا برخوردار باشد.

هنگام درخواست بعنوان یک فرد زیر ۱۸ سال، باید اجازه نامه والدین داشته باشید و در صورتی که اقامت شما برای مدت زمان بیش از ۶ ماه باشد به مدارک بیشتری احتیاج خواهید داشت.

مجموعه کامل اسناد و مدارک لازم برای افراد زیر ۱۸ سال از طریق وب سایت رسمی سفارت اسپانیا قابل مشاهده است.

اجازه اقامت باید کل دوره آموزشی را شامل شود. اگر مدت تحصیل شما در اسپانیا از ۶ ماه فراتر رود، ویزای موقت دانشجویی اسپانیا به مدت ۳ ماه برای شما معتبر است این ویزا به شما این امکان را میدهد که بعنوان دانشجو وارد کشور اسپانیا شوید 

تا یک ماه پس از اولین ورود به اسپانیا برای ثبت شماره شناسایی خود باید به اداره پلیس منطقه خود رفته و کارت نیا دریافت نمائید.

درخواست تمدید اجازه اقامت برای دانشجو و اعضای خانواده او، باید حداقل ۲ ماه قبل از انقضا اقامت داده شده باشد. شرط اصلی برای تمدید اقامت دانشجویی اتمام موفقیت آمیز دوره قبلی و ثبت نام در دوره جدید تحصیلی است. اسناد معتبر مربوط به دوره پذیرفته شده باید به اداره مهاجرت شهر (Oficina de Extranjería) تحویل داده شود.

در صورتی که دانشجو پس از تحصیل بتواند کاری در اسپانیا یا اتحادیه اروپا پیدا کند ، به استثنای کارآموزی بدون حقوق و دستمزد بعنوان توافق ویژه امکان تغییر نوع ویزا و تمدید اقامت اسپانیا از طریق اقامت کاری وجود دارد. 

چه زمانی میتوانید اقامت دائم اسپانیا پس از تحصیل را دریافت نمائید؟

برای پاسخ به این سوال باید یک قدم به عقب برداریم و به اولین تاریخی که شما بعنوان دانشجو وارد کشور اسپانیا شدید نگاهی بیاندازیم.

دانشجویان با داشتن اقامت دانشجویی اسپانیا، و پس از اتمام آن امکان اقامت در اسپانیا به مدت یک سال بطور قانونی را خواهند داشت. این زمان با هدف اعطای زمان مناسب برای پیدا کردن شغل مناسب در اسپانیا یا اتحادیه اروپا میباشد. پس از پایان این دوره ، دانشجویان نیازمند تمدید اقامت از طریق کار یا ادامه تحصیل میباشند.

طبق قوانین اقامتی کشور اسپانیا، اتباع خارجی با ملیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، پس از اقامت داشتن ۵ سال در کشور اسپانیا میتوانند برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام داشته باشند. 

علاوه بر پیدا کردن کار، روش های دیگری نیز برای دریافت اقامت دائم اسپانیا پس از تحصیل وجود دارد از جمله: دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج و یا دریافت اقامت دائم اسپانیا از طریق تولد فرزند، که دانشجویان میتوانند در صورت داشتن شرایط و از طریق این روش ها نیز به اقامت دائم کشور اسپانیا پس از تحصیل برسند.

اگر نمی دانید از کجا باید شروع کنید می توانید با ما تماس بگیرید یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید فرم ارزیابی رایگان

به اشتراک گذاری این مطلب
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Kaeley
2024-02-06 13:05:38

What's up, all is going fine here and ofcourse every one is sharing facts, that's genuinely fine, keep up writing.

website
2024-02-05 23:56:31

Hey there, You have done a great job. I'll certainly digg it and personally recommend to my friends. I'm confident they'll be benefited from this web site.

kqypcO
2023-10-16 07:48:20

generic cialis from india Anyways, this morning an excruciating muscle cramp in my calf woke me up

مشاوره رایگان
02145131