فرهنگ-اسپانیا

ترکیب تفکرات امروزی و مدرن با زیبایی هایی که به جامانده از تاریخ غنی اسپانیا است موجب شده این کشور به شهرت بسیاری دست پیدا کند. فرهنگ اسپانیا دارای تنوع بالایی بوده و سبک زندگی و تنوع فرهنگی اسپانیا موجب شده تا گردشگران اسپانیا به  عنوان یکی از نخستین گزینه های گردشگری خود انتخاب نمایند. زیبایی های طبیعی اسپانیا هرساله توریست های بسیاری را به سمت خود جذب می کند که می توان به رقم بیشتر از ۵۰ میلیون گردشگری در طول سال اشاره کرد.
اسپانیا به عنوان یک کشور اروپایی از آثار تاریخی خیره کننده ای مانند برج هرکول و دیوارهای رومی لوگو و جاذبه های گردشگری دیگری برخوردار است که موجب قرارگیری اسپانیا در رتبه دوم ازلحاظ بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در یونسکو شده است. اسپانیا حدود ۳۹ میراث فرهنگی را در یونسکو به ثبت رسانده است. در فرهنگ اسپانیا تهاجم به کشورهای دیگر و حمله دیگر کشورها با اسپانیا به میزان قابل توجهی دیده می شود. تهاجماتی که در طول تاریخ در اسپانیا صورت گرفته موجب شده تا این کشور موقعیت جغرافیایی و فرهنگ غنی داشته باشد.

نقاشی غار آلتامیرا
جمعیت پیشین کشور اسپانیا را ساکنان شبه جزیره ایبری و جوامع قبیله ای سلت تشکیل می داده اند که آثار بسیاری از آن ها به شکل نقاشی در غار آلتامیرا وجود دارد. تماشای نقاشی‌های به جامانده از آن دوران فرهنگ اسپانیا را به بهترین حالت نشان می دهد و موجب می شود گردشگران آشنایی بیشتری نسبت به کشور اسپانیا داشته باشند. چندین سال بعد منطقه یادشده به وسیله کارتاژها متصرف شده و بخشی از مستعمره آن ها معرفی گردید.

حکومت رومی ها در اسپانیا
طی سال های ۲۰۵ تا ۲۱۰ پیش از میلاد بخش هایی از مستعمره کارتاژها توسط رومی ها به تصرف درآمد و دین مسیحیت وارد کشور اسپانیا شد. در آن سال ها اغلب مردم اسپانیا این دین را برای خود برگزیدند و می توان عنوان کرد عمده ترین تغییر در دین و زبان مردم اسپانیا در این دوره از تاریخ ایجاد شد. رومی ها در این دوره از تاریخ اسپانیا قوانین ویژه ای را در خصوص تولیدات کشاورزی تعیین کردند و درواقع این دوره سرآغاز فعالیت بازارهای اسپانیایی بود. در این دوره از تاریخ بود که اسپانیایی ها برخی از محصولات خود را صادر نمودند اما سالیان بعد قبایل گاتیک توانستند رومی ها را از این سرزمین خارج کنند.

کریستف کلمب
کریستف کلمب به عنوان یکی از دریانوردان مشهور اسپانیایی شناخته می شود که موفق به کشف قاره آمریکا شده بود. کشور اسپانیا در سال ۱۴۹۲ میلادی توسط لیدی ایزابل کستایل و لرد فردیناند آراگون توانست از زیر سلطه مسلمانان خارج شده و حکومت سلطنتی مستقلی تشکیل بدهد. در همین سال بود که کریستف کلمب تحت عنوان یکی از دریانوردان اسپانیایی موفق به کشف قاره آمریکا شده و آن را معرفی نمود. اعتبار و شهرت کریستف کلمب در فرهنگ اسپانیا بسیار زیاد بوده و به نوعی می توان گفت بخشی از فرهنگ اسپانیا را تشکیل داده است.

عصر طلایی اسپانیا
بخشی از تاریخ اسپانیا را طلا و نقره های وارد شده از قاره های جدید تشکیل می دهد که به نام عصر طلایی اسپانیا شناخته می شود. چارلز اول که امپراتوری اسپانیا را بر عهده داشت توانست در دوران امپراتوری خود کشورهای آلمان، اتریش و اسپانیا را متحد کرده و این مسئله در فرهنگ اسپانیا از اهمیت بسیاری برخوردار است. البته باید به این نکته نیز اذعان داشت که عصر طلایی اسپانیا حدود ۵۰ سال پابرجا باقی ماند و به دلیل شروع جنگ های داخلی عصر طلایی اسپانیا نیز از بین رفت.

امپراتوری ناپلئون در اسپانیا
ناپلئون بناپارت به عنوان یکی از پادشاهان معروف در جهان پس از انقلاب فرانسه موفق به شکست دادن ارتش اسپانیا شده و در طول سال های ۱۸۰۸ تا ۱۸۱۵ میلادی به عنوان امپراتوری اسپانیا بر این کشور حکمرانی نمود. پس از موفقیت اسپانیا در بازپس گیری امپراتوری خود شروع درگیری های داخلی و مشکلات اقتصادی فراوان موجب از دست رفتن برخی از مستعمرات این کشور در آمریکا شد. تمام این موارد در فرهنگ اسپانیا به خوبی دیده می شود و به گونه ای با فرهنگ مردم اسپانیا عجین شده است.

حاکمیت فرانکو و وضعیت حال حاضر اسپانیا
در فرهنگ اسپانیا دورانی که فرانکو بر اسپانیا حاکمیت داشته از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چراکه تا سال ۱۹۷۵ میلادی فرانکو بر کشور اسپانیا تسلط داشته است. پس از مرگ فرانکو فرد دیگری تحت عنوان خوان کارلوس بربون پادشاهی اسپانیا را در دست گرفت. در سال ۱۹۷۸ میلادی اسپانیا توانست حکومت مشروطه را ایجاد کرده و دموکراسی را وارد این کشور کند. در سال ۱۹۸۲ میلادی رفراندومی در اسپانیا برگزار گردید که حزب سوسیالیست در این رفراندوم به موفقیت رسیده و حکومت سلطنت مشروطه بر کشور اسپانیا حاکم شد. در حال حاضر نیز این نوع حکومت در کشور اسپانیا وجود دارد و سلطنت مشروطه اساس حکومت این کشور اروپایی را تشکیل داده است.

مردم اسپانیا
در حال حاضر جمعیت اسپانیا حدود ۴۶.۷۷۷.۰۰۰ نفر است و اغلب مردم این کشور از دین مسیحیت پیروی می کنند. ۷۷ درصد از مردم اسپانیا کاتولیک بوده و حدود ۲۰ درصد از جمعیت اسپانیا را اقلیت آتئیست ها یا افراد بی خدایان شامل می شود. اکثر مهاجرانی که اسپانیا را برای مهاجرت خود در نظر می گیرند از کشورهای بریتانیا، مراکش، رومانی و آلمان هستند البته چین و هند و یا حتی کشورهای آفریقایی نیز مهاجران بسیاری به کشور اسپانیا داشته اند.

جشن و فستیوال در اسپانیا
یکی از بخش های مهم تشکیل دهنده  فرهنگ اسپانیا جشن و فستیوال است. سالیانه حدود ۳۰۰۰ فستیوال و جشنواره در اسپانیا برگزار شده و روحیه شاد و پرازنشاط مردم اسپانیا را نشان می دهد. شهرها و روستاهای اسپانیا دارای محل هایی هستند که برای برگزاری جشن و فستیوال در اسپانیا تعیین شده اند و برگزاری هر کدام از جشن ها و فستیوال ها احتمال دارد چند روز و یا چند هفته زمان نیاز داشته باشد.

کارناوال های اسپانیا
از دیگر مواردی که در فرهنگ اسپانیا بسیار به چشم می خورد کارناوال های اسپانیا است. نخستین جشن ملی اسپانیا در ماه فوریه و تحت عنوان جشن Martes de carnival برگزار می گردد و در نظر مردم اسپانیا جایگاه ویژه ای دارد. هفته مقدس نیز از دیگر کارناوال ها و جشن هایی است که در اسپانیا برگزار می شود. در این کارناوال توریست ها و گردشگران بسیاری حضور داشته و از این جشن ها لذت می برند. از دیگر جشن ها و کارناوال های اسپانیا می توان به جشن عروج مریم مقدس به بهشت و یا جشن حامی مقدس اسپانیا اشاره کرد.

گاوبازی در اسپانیا
فرهنگ اسپانیا با گاوبازی عجین شده است و ردپای این فرهنگ را در تاریخ اسپانیا به خوبی می توان دید. گاوبازی در اسپانیا به عنوان یکی از رسوم محبوب و موردعلاقه مردم این کشور شناخته می شود و در اصل برگرفته از تأثیراتی است که فرهنگ های دیگر بر کشور اسپانیا گذاشته اند. فنیقی ها و یونانی ها نخستین اقوامی بودند که رسم گاوبازی را وارد فرهنگ اسپانیا کردند و در طول تاریخ این فرهنگ کهن تکامل یافته و شکل جدیدی را به خود گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *