لوگوی تحصیل در اسپانیا
Spain study Top Header

چگونه در اروپا اقامت بگیریم؟ به چه کسانی اجازه کار داده می شود؟

اقامت اروپا
  • ۲۳ بهمن ۱۳۹۷
  • اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۹
  • 47 بازدید
  • 6 دقیقه

سالیانه افراد بسیاری اروپا را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کرده و سعی دارند از طریق روش های مختلفی اقامت کشورهای این منطقه را دریافت کنند. کار در اروپا یکی از روش های اخذ اقامت شناخته می شود که قوانین و شرایط مختص به خود را داشته و متقاضیان باید با قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا آشنایی کامل داشته باشند. اطلاع از قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا به افراد این امکان را می دهد به راحتی در کشوری اروپایی به کار مشغول شده و از مزایای زندگی در این کشور بهره مند شوند.

اخذ اقامت کاری اروپا به دو دسته اقامت موقت و اقامت دائم دسته بندی می شود. در اقامت موقت افراد پس از انجام کارهای تحقیقاتی و یا تحصیل در دوره های کوتاه مدت و یا شرکت در دوره های آموزش زبان باید کشور مورد نظر را ترک کرده و به کشور خود بازگردند. این درحالی است که در اقامت دائم متقاضیان می توانند به مدت ۵ سال در کشورهای اتحادیه اروپا اقامت داشته و از طریق کار هزینه های زندگی خود را تامین کنند. البته اگر شخصی اقامت دائم در اروپا را انتخاب کند باید نسبت به قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا نیز توجه داشته باشد.

اجازه کار در اروپا

براساس آمارهای منتشر شده اغلب افرادی که قصد اقامت در اروپا را دارند برای دست یابی به موقعیت شغلی بهتر و برخورداری از زندگی باکیفیت این تصمیم را می گیرند. باتوجه به قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا کارفرمایانی که قصد استخدام نیروی خارجی را دارند ابتدا باید آگهی آن را به مدت ۳ ماه در کشور خود انتشار داده و درصورت نبود نیروی موردنظر سه ماه دیگر آگهی را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا منتشر کنند. چنانچه بازهم نیروی کار لازم پیدا نشد کارفرما می تواند دعوتنامه کاری را به نیروی خارجی اعطا کند.

قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا به گونه ای است که در برخی از کشورهای این منطقه متقاضیان باید حتما پیشنهاد شغلی در اختیار داشته باشند تا بتوانند از طریق اخذ ویزای کاری وارد یکی از کشورهای اتحادیه اروپا شده و اقامت این کشور را دریافت کنند. البته به دلیل وجود نیروی کار متقاضی در اتحادیه اروپا متقاضیان خارجی به سختی می توانند دعوتنامه کاری دریافت کرده و وارد کشورهای اروپایی شوند اما تحصیل در این کشورها موجب می شود درصورت تمایل پس از فارغ التحصیلی امکان اخذ ویزای کاری کشور موردنظر خود را داشته باشند.

براساس قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا افرادی که ویزای کار اروپا را دریافت کرده و وارد این منطقه شده اند در هفته اول ورود خود به کشور موردنظر باید به اداره پلیس محلی مراجعه کرده و نام خود را ثبت کنند. پس از آن باید حساب بانکی به نام خود افتتاح کرده و بیمه نامه ای را دریافت کنند. زمانی که تمام این مراحل انجام شد متقاضیان می توانند به در دست داشتن پاسپورت، مدارک تحصیلی و مدارک سابقه کاری به اداره کار رفته و درخواست مجوز کار را ارائه دهند.
قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا درخصوص کشورهایی همچون آلمان، بلژیک و اتریش متفاوت بوده و افراد متقاضی از طریق اخذ ویزای موقت شش ماهه می توانند وارد این کشورها شده و درجستجوی شغل مناسبی باشند. دریافت ویزای کار بلژیک پروسه ای طولانی مدت بوده و متقاضیان می توانند از طریق اخذ انواع دیگر ویزا و یا به وسیله دریافت ویزای دیگر کشورهای اروپایی وارد این کشور شده و سپس درخواست خود را مبنی بر دریافت ویزای کاری بلژیک ارائه دهند.

کشور آلمان از نظر قوانین اقامت و اجاره کار در اوپا شرایط بهتری درمقایسه با کشور بلژیک دارد. متقاضیانی که قصد کار در آلمان را دارند می توانند ویزای موقت شش ماهه ای را دریافت کرده و به دنبال پیدا کردن شغل مناسبی باشند. یکی از مهم¬ترین قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا این است که همسر فرد متقاضی نیز می تواند پس از ورود به یکی از کشورهای اروپایی شغل مناسبی پیدا کرده و مشغول به کار شود. از دیگر قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا داشتن سنی کمتر از ۴۰ سال بوده و متقاضیان باید سابقه کار مطلوبی را ارائه دهند. آشنایی با زبان رسمی هریک از کشورهای اروپایی امکان کار را برای متقاضیان ساده تر کرده و به افراد این امکان را می دهد به راحتی شغل مناسبی را پیدا کنند.

دلایل انتخاب اروپا برای کار

  • متقاضیان کار در اروپا می توانند از شرایط کار و حقوقی برابر با دیگر شهروندان اروپایی برخوردار شوند
  •  امکان سفر به کشورهای اتحادیه اروپا و منطقه شینگن بدون نیاز به اخذ ویزای مجدد
  •  برخورداری از حقوق اجتماعی و اقتصادی ایده آل
  •  بهره مندی از شرایط مطلوب و ویژه درخصوص تک تک اعضای خانواده
  •  اخذ اقامت دائم کشورهای اتحادیه اروپا

مراحل دریافت ویزای جستجوی کار اروپا

متقاضیانی که قصد دریافت اجازه کار در اروپا را دارند باید نسبت به قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا توجه داشته و مدارک موردنیاز را به صورت دقیق و کامل ارائه دهند. در مراحل اخذ ویزای جستجوی کار اروپا مهم ترین عامل ارائه مدارک تحصیلی دانشگاهی و برخورداری از تمکن مالی جهت پرداخت هزینه¬های زندگی در طول دوره ای است که فرد به دنبال کار در کشورهای اروپایی می گردد.

متقاضیان دریافت ویزای جستجوی کار اروپا به سفارت و یا کنسولگری کشور موردنظر خود رفته و درخواست خود را تقدیم می کنند. پس از انجام مراحل و ارائه مدارک سفارت درخواست متقاضی را به اداره مهاجرت کشور اروپایی مدنظر ارسال کرده و در این اداره تصمیم نهایی با مشارکت اداره استخدام محلی اتخاذ خواهد شد. درصورتی که درخواست متقاضیان مورد تائید قرار بگیرد سفارت کشور موردنظر ویزای جستجوی کار را صادر خواهد کرد.

متقاضیان اخذ ویزای جستجوی کار اروپا درصورت داشتن همسر و فرزندانی که سن آن ها کمتر از ۱۸ سال است می توانند آن ها را نیز به عنوان همراه با خود وارد کشور اروپایی موردنظر کنند. باتوجه به قوانین اقامت و اجازه کار در اروپا همسر متقاضیان کار می توانند پس از ورود به یکی از کشورهای اروپایی شغلی مناسب را پیدا کرده و مشغول به کار شوند.

اخذ بلوکارت

از دیگر راه های اخذ اقامت و اجازه کار در اروپا دریافت بلوکارت است. اخذ بلوکارت به متقاضیان این امکان را می دهد به راحتی در کشورهای اتحادیه اروپا شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود را پیدا کرده و اشتغال داشته باشند. البته به دلیل آمار بالای متقاضیان آلمانی جهت دریافت بلوکارت این مجوز به نام کشور آلمان شناخته شده و متقاضیان کار در اروپا با دریافت بلوکارت آلمان می توانند در کلیه کشورهای اروپایی به کار مشغول باشند.

اگر نمی دانید از کجا باید شروع کنید می توانید با ما تماس بگیرید یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید فرم ارزیابی رایگان

به اشتراک گذاری این مطلب
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان
02145131