مهاجرت-تحصیلی-اسپانیا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۱ با رکود اقتصادی مواجه شدند که کشور اسپانیا نیز جزو یکی از آن‌ها بوده است. کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که در مقایسه با سایر کشور بیشتر دچار رکود اقتصادی شد. به همین دلیل متقاضیان غیر اسپانیایی که برای دریافت اقامت کاری در اسپانیا هستند شانسشان برای دریافت اقامت اسپانیا بسیار کم است. این مسئله در اسپانیا از جمله دلایلی برای جذب کمتر متقاضیان به کشور اسپانیا می‌باشد. برای مهاجرت به کشور اسپانیا راه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از این راه‌ها مهاجرت تحصیلی کشور اسپانیا است. ما در ادامه قصد داریم شما را با مهاجرت تحصیلی اسپانیا بیشتر آشنا کنیم.
تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا
در مقطع کارشناسی اسپانیا دروس به زبان اسپانیایی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشگاه‌های کشور اسپانیا در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار نمی‌گیرند. مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا به مدت چهار سال به طول می‌انجامد و متقاضیانی که قصد تحصیلی در مقطع لیسانس در اسپانیا را دارند باید مدرک دیپلم را دارا باشند تا بتوانند در این مقطع مشغول به تحصیل شوند.
همچنین نکته‌ای که قابل توجه است این است که باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا مدرک زبان اسپانیایی را ارائه دهید. دانشجویانی که مدرک زبان اسپانیایی را ندارند باید قبل از مهاجرت به کشور اسپانیا این مدرک را دریافت کرده و سپس برای مهاجرت تحصیلی اسپانیا اقدام نمایند.
دانشجویان متقاضی در مقطع لیسانس اسپانیا این اجازه را دارند تا به مدت ۱۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و بابت هر ساعت کار تقریباً بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت نمایند. حقوق این دانشجویان در مجموع می‌تواند هزینه زندگی و تحصیلی آن‌ها را در طول یک سال تأمین نماید.
هزینه زندگی در کشور اسپانیا تقریباً ۵۰۰ یورو به طور ماهیانه است که هزینه‌های مسکن بیشترین هزینه را به خود اختصاص داده است. موضوع قابل توجهی که وجود دارد این است هر فردی که قصد ادامه تحصیل در کشور اسپانیا را دارد باید پیش از مهاجرت به اسپانیا مدرکی دال بر پشتوانه مالی ارائه دهد که مبلغ آن معادل یک سال زندگی در اسپانیا است.
متقاضیانی که می‌خواهند بعد از به پایان رسیدن تحصیلشان در اسپانیا کار تمام وقت پیدا کنند باید تسلط کافی به زبان اسپانیایی داشته باشند و دوره تحصیلی خود را به خوبی سپری کرده باشند. این افراد می‌توانند بعد از پیدا کردن شغل مناسب خود ویزای تحصیلی اسپانیای خود را به ویزای کار اسپانیا تبدیل کنند ولی به خاطر وضعیت اقتصادی نابسامان کشور اسپانیا شرایط پیدا کردن کار در کشور اسپانیا بسیار سخت است.
نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که دریافت اقامت دائم اسپانیا بسیار سخت و طولانی بوده و متقاضیان باید مدت زیادی در کشور اسپانیا مشغول به کار باشند تا این دوره را بگذرانند و اقامت دائم اسپانیا را دریافت نمایند و بعد از دریافت اقامت دائم اسپانیا برای دریافت پاسپورت اسپانیایی اقدام نمایند.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا
متقاضیان با گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا شانسشان برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی در مقطع دکتری بیشتر خواهد شد. مقطع فوق‌لیسانس در کشور اسپانیا به مدت دو سال است. ازآنجایی‌که دانشگاه‌های اسپانیا در بین برترین دانشگاه‌های دنیا قرار ندارند به همین دلیل مقصد مناسبی برای ادامه تحصیل به شمار نمی‌رود.
در مقطع کارشناسی ارشد دروس به دو زبان اسپانیایی و انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. دانشجویانی که می‌خواهد پذیرش تحصیلی خود را به زبان اسپانیایی دریافت کنند، باید پیش از ورود به دانشگاه مدارک مبنی بر تسلط به زبان اسپانیایی را به دانشگاه ارائه دهند. نکته‌ای که باید بدانید این است که اسپانیا مجوز یادگیری زبان اسپانیایی را به دانشجویان در کشور اسپانیا نخواهد داد.
همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند.
دانشجویان در مقطع فوق‌لیسانس اسپانیا این اجازه را دارند که به مدت ۲۰ ساعت در هفته مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار حقوقی حدوداً بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کرده که در مجموع این درآمد می‌تواند به راحتی هزینه‌های زندگی و تحصیلی فرد را در یک سال تأمین نماید.
تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا
مقطع دکتری در اسپانیا به مدت پنج سال به طول می‌انجامد که دو سال از آن برای سپری کردن دروس تخصصی و ۳ سال برای پایان‌نامه و دفاع از آن صرف می‌شود. کشور اسپانیا همچون دیگر کشورهای برتر در خصوص تحصیل، به دانشجویانی که در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند توجه خاصی دارد و برای هزینه‌های تحصیلی آن‌ها شرایط خاصی را به منظور تسهیل مقطع PHD در کشور اسپانیا در نظر گرفته است.
در مجموع تحصیلات در مقطع دکتری در دانشگاه‌های اسپانیا به‌صورت امکان‌پذیر است:
۱-تحصیل با بورسیه تحصیلی
۲-تحصیل در شرایطی که دانشجو باید شهریه‌ی دانشگاه را شخصاً بپردازد.
تحصیل در شرایطی که دانشجو باید شهریه دانشگاه خود را بپردازد همچون دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد اسپانیا است. دولت اسپانیا به دانشجویانی که در مقطع PHD در کشور اسپانیا در حال تحصیل هستند، ماهیانه مبلغی حدوداً ۲ هزار دلار به عنوان حقوق می‌دهد، به همین دلیل دانشجویان ایرانی رقابت سختی را برای دریافت بورسیه دکتری در اسپانیا پیش روی خود دارند.
دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی مقطع دکتری در اسپانیا را دارند باید شرایط زیر را دارا باشند:
 داشتن مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس از دانشگاه‌های معتبر
 دریافت مدرک مبنی بر تسلط کافی به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶.۵)
 باید نظر یک استاد مشاور که تز دکتری را پشتیبانی نمی‌کند جلب نماید
 داشتن تالیفات مانند مقالات بین‌المللی، کتاب و …
 داشتن همه و یا برخی از آیتم‌های عنوان شده، می‌توان در راستای بالا بردن شانس فرد برای دریافت پذیرش نقش مهمی ایفا نماید.
در مقطع دکتری اسپانیا بسیاری از رشته‌های مهندسی به زبان انگلیسی در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. همچنین دانشجویان مقطع دکتری در اسپانیا این اجازه را دارند که به مدت ۳۰ ساعت در طول هفته مشغول به کار شوند و به ازای هر ساعت کار حقوقی معادل ۸ تا ۱۰ یورو دریافت نماید که در مجموع می‌تواند با این درآمد تمام هزینه‌های زندگی و تحصیلی خود را در طول یک سال تأمین نماید.
هزینه‌های زندگی نیز برای دانشجویان مقطع دکتری در اسپانیا تقریباً بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ یورو در ماه است که این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مسکن، غذا، بیمه، رفت‌وآمد و سایر هزینه‌ها می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *