لوگوی تحصیل در اسپانیا
Spain study Top Header

مراحل، قوانین، باید ها و نباید های پناهندگی در اسپانیا در سال ۲۰۲۰

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
پناهندگی در اسپانیا
  • ۲۷ آبان ۱۳۹۷
  • اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۹
  • 62 بازدید
  • 6 دقیقه

پناهندگی در اسپانیا یکی از روش هایی که برای مهاجرت به اسپانیا گاهی مورد توجه قرار می گیرد پناهندگی است که به هیچ عنوان توصیه نمی شود. علت آن نیز ریسک و خطرات بسیاری است که دریافت اقامت کشوری از طریق پناهندگی دارد. برخی از متقاضیان مهاجرت به اسپانیا به جای استفاده از روش های قانونی درپی دریافت پناهندگی هستند تا از طریق این روش پر از ریسک اقامت اسپانیا را دریافت کنند. متقاضیانی که تمایل دارند اقامت اسپانیا را از طریق این مورد دریافت کنند باید در نظر داشته باشند بر اساس قوانین اسپانیا این مسئله به عنوان یکی از راه های پرخطر شناخته شده و ممکن است برای متقاضیان مشکلات بسیاری به وجود بیاید.

قوانین پناهندگی در اسپانیا

اسپانیا در خصوص پناهندگی قوانین به خصوصی دارد که می توان به حمایت عادی از پناه‌جویان، حمایت تکمیلی و حمایت های ویژه که دلایل بشردوستانه در آن دخالت دارد اشاره کرد. افرادی که متقاضی این مورد هستند باید در نظر داشته باشند مراحلی که برای تکمیل پرونده آن‌ها وجود دارد با توجه به اینکه درخواست در اسپانیا و یا مرز این کشور بوده متفاوت خواهد بود. وزارت کشور اسپانیا درخواست متقاضی را بررسی کرده و پس از ۳ تا ۶ ماه تصمیم خود را عنوان می کند.

بر اساس قانون حمایت بین المللی که در کشور اسپانیا وجود دارد متقاضیانی که پناهندگی را دریافت کرده باشند می توانند از امکاناتی همچون مجوز کار در اسپانیا و اقامت قانونی، تحصیل در دانشگاه ها و کالج های اسپانیا، و بسیاری از موارد دیگر برخوردار شده و مجدداً به خانواده خود بپیوندند. دولت اسپانیا برای متقاضیان پناهندگی در اسپانیا کارت شناسایی اسپانیایی و مدارک سفر صادر کرده و این امکان را به او می دهد که در اسپانیا اقامت داشته باشد.

بر اساس قانون LRASP پناهندگی برای تمام متقاضیان این روش مهاجرتی صادر نخواهد شد و تنها شامل افرادی می شود که اگر وارد کشور خود شوند خطر عینی همچون اعدام و یا شکنجه و رفتار غیراخلاقی و غیرانسانی و یا تهدید های جدید برعلیه زندگی آن‌ها وجود خواهد داشت. این افراد می توانند با ارائه دلایل خود به دولت اسپانیا و اثبات آن این مورد را دریافت کرده و از امکانات و مزایایی که در این کشور اروپایی وجود دارد استفاده نمایند.

در خصوص حمایت بین المللی که دلایل بشردوستانه در آن دخالت دارد افرادی که موقعیت خطرناک و آسیب پذیری دارند می توانند پناهندگی در اسپانیا را دریافت کنند. دراین خصوص می توان افراد مسن، خانواده های تک والد که فرزندان زیر سن قانونی دارند و یا افرادی که شکنجه های روانی در خصوص آن‌ها انجام شده و یا مورد تجاوز قرارگرفته اند و افرادی که قربانی قاچاق انسان هستند اشاره کرد. در این حالت این احتمال وجود دارد که دولت اسپانیا بادرنظر گرفتن قوانین کلی مهاجرتی که وجود دارد به متقاضیان پناهندگی اجازه اقامت در این کشور را صادر کند.

افرادی که سن آن‌ها کمتر از سن قانونی است در صورت درخواست پناهندگی می توانند از کمک های روانی و امکانات بهداشتی بهره مند شوند. افرادی که سن آن‌ها کمتر از سن قانونی تعیین شده است و هیچ همراهی ندارند در مراکز مخصوصی تحت مراقبت قرار می گیرند و در مراحل تقاضای این مورد می توانند از نماینده حقوقی کمک گرفته و در اسپانیا اقامت داشته باشند.

گاهی نیز پناهندگی در اسپانیا برای افرادی که آژانس های بین المللی سازمان ملل از آن‌ها حمایت می کنند صادر نخواهد شد. عدم صدور پناهندگی افرادی را که در کشور محل زندگی خود دارای حقوق و تعهداتی هستند و برای شهروندان آن کشور الزامی است شامل نخواهد شد. آن دسته از متقاضیانی که در کشور خود مرتکب جرم هایی علیه صلح شده و یا جنایات جنگی در کارنامه خود داشته‌اند و یا برعلیه بشریت جنایاتی را مرتکب شده اند نمی توانند پناهندگی  را دریافت کنند.

بر اساس قانون اسپانیا افرادی که برخلاف اصول و قوانین سازمان ملل مرتکب جرم شده باشند نیز حق پناهندگی در اسپانیا را نخواهند داشت. در کل افرادی که بر اساس دلایلی مشخص ممکن است تهدید جدی در خصوص امنیت اسپانیا باشند حق دریافت پناهندگی را نخواهند داشت. افراد دیگری نیز هستند که به دلیل ارتکاب به جرائم بسیاری حکم قطعی در مورد آن‌ها صادر شده و این امکان وجود دارد به عنوان تهدید جدی در جامعه اسپانیا باشند که این مسئله موجب می شود پناهندگی برای آن‌ها صادر نشود.

پناهنده -پناهندگی

مراحل تقاضای پناهندگی

افراد متقاضی پناهندگی می توانند به صورت شخصی اقدام به ارائه درخواست پناهندگی خود کنند. چنانچه فرد متقاضی از توانایی جسمی بی بهره باشد و یا ازنظر قانونی امکان ارائه درخواست به صورت شخصی را نداشته باشد می تواند این درخواست را به وسیله یک نماینده که در کشور اسپانیا و یا در مرز این کشور وجود دارد تقاضای پناهندگی را ارائه دهد. متقاضیان می توانند درخواست خود را در نقاط ورودی مرزی ارائه دهند و یا وارد هیئت های اسپانیایی دیپلماتیک شده و تقاضای این مورد در اسپانیا کنند.

متقاضیان پناهندگی موظف هستند یک ماه پس از ورود به کشور موردنظر و یا یک ماه بعد از آن که اتفاقات زمینه ساز تقاضای پناهندگی ایجاد شدند نسبت به ارائه درخواست پناهندگی اقدامات لازم را انجام دهند. افراد متقاضی باید تمام مدارک و اطلاعاتی را که نشان دهنده درستی درخواست آن‌ها باشد به همراه تقاضای خود ارائه کنند. از زمانی که پرونده متقاضی ثبت می شود متقاضیان پناهندگی  می توانند اقامت داشته باشند و از کمک های حقوقی استفاده کرده و مترجمی که به زبان متقاضی آشنا باشد برای او در نظر گرفته خواهد شد.

همکاری متقاضی پناهندگی در اسپانیا به عنوان یکی از الزامات در نظر گرفته خواهد شد و باید اطلاعاتی را که مربوط به درخواست او است اراده داده و اثرانگشت وی ثبت خواهد شد. متقاضی موظف است اطلاعات مربوط به محل اقامت خود در کشور اسپانیا و کلیه تغییرات انجام شده را گزارش داده و چنانچه درخواست شود در حضور مقامات مربوطه حضور پیدا کند. یکی از مشکلاتی که اغلب متقاضیان این مورد باید به آن توجه داشته باشند تعیین محل مناسب برای زندگی و محل اقامت مطلوب است. در حال حاضر به دلیل ازدیاد تعداد متقاضیان پناهندگی مشکل مسکن پناه‌جویان به عنوان مشکلی جدی برای دولت اسپانیا شده است.

در حال حاضر افراد بسیاری از کشورهای مختلف بدون اینکه اطلاعاتی در خصوص روش های مهاجرت قانونی به اسپانیا داشته باشند اقدام به درخواست این مورد می کنند. همان‌طور که پیش تر نیز گفته شد دریافت اقامت از طریق پناهندگی در اسپانیا بسیار خطرناک بوده و به عنوان یکی از روش های پراز ریسک شناخته می شود؛ بنابراین توصیه می شود افراد متقاضی به دنبال روش های قانونی در مورد دریافت اقامت اسپانیا باشند.

اگر نمی دانید از کجا باید شروع کنید می توانید با ما تماس بگیرید یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر کنید فرم ارزیابی رایگان

به اشتراک گذاری این مطلب
نظرات
بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


مشاوره رایگان
02145131