کار حین تحصیل در اسپانیا

علاوه بر دانشجویان عضو اتحادیه اروپا، منطقه آزاد اقتصادی اروپا و یا سوئیس، دیگر دانشجویان بین المللی می بایست به منظور مهاجرت به اسپانیا برای تحصیل در اسپانیا، انجام تحقیقات و یا آموزش، شرکت در دوره های تبادل دانشجویان، شرکت در دوره های کارآموزی و یا داوطلبانه برای مدت بیش از سه ماه، ویزای دانشجویی اسپانیا دریافت کنند و به دنبال کار حین تحصیل در اسپانیا باشند.
دانشجویانی که در اتحادیه اروپا، سوئیس و منطقه آزاد اقتصادی اروپا زندگی می کنند نیازی به ویزا جهت زندگی در اسپانیا ندارند. ولی باید در ادارات محلی مربوطه نام خود را ثبت کنند و دارای گواهی اقامت باشند.
در مورد مسئله کار حین تحصیل در اسپانیا باید بگوییم که پیش از تقاضای ویزای تحصیلی اسپانیا باید رشته تحصیلی مورد نظر خود را به منظور تحصیل در اسپانیا و موسسه آموزشی رسمی و یا دانشگاه مد نظر خود را در کشور اسپانیا یافت نمایید. سپس باید از سوی محل تحصیل خود تاییدیه رسمی دال بر اینکه شما در آن دوره و یا رشته مورد قبول واقع شده اید، را در قالب گواهی و یا نامه پذیرش از دانشگاه های اسپانیا ارائه دهید. پس از آن می توانید با سفارت و یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود تماس بگیرید و جهت ویزای دانشجویی اسپانیا تقاضا دهید و سپس به دنبال کار حین تحصیل در اسپانیا باشید.

ویزا و مجوز دانشجویی اسپانیا
در این زمینه قوانین مختلفی با توجه به میزان مدت تحصیل در اسپانیا در مورد کار حین تحصیل در اسپانیا موجود است. در خصوص شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، سوئیس و منطقه آزاد اقتصادی اروپا که کمتر از ۹۰ روز در اسپانیا تحصیل می کنند، و یا برای اعمال تحقیقات علمی مهاجرت به اسپانیا دارند، نیازی به ویزا ندارند، مگر اینکه از کشوری مهاجرت کرده باشند که شهروندان آن جهت ورود به اسپانیا معمولا به ویزای مهاجرتی اسپانیا احتیاج خواهند داشت.
در مورد شرایط کار حین تحصیل در اسپانیا به این نکته توجه کنید که شما نمی توانید از ویزای توریستی کوتاه مدت برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا استفاده کنید و پس از آن برای ویزای دانشجویی اسپانیا اقدام نمایید. در اصل می بایست به کشور خود برگردید و برای ویزای تحصیلی کشور اسپانیا اقدام کنید.
شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، سوئیس و منطقه آزاد اقتصادی اروپا که به منظور سه تا شش ماه تحصیل وارد اسپانیا می شوند، امکان دارد به ویزای تحصیلی اسپانیا نیاز داشته باشند، ولی در صورتی که مدت تمام دوره تحصیلی آن ها ۶ ماه باشد، این اجازه را ندارند که کارت اقامت دریافت کنند. TIE (کارت شناسایی خارجی) به دانشجویان این اجازه را می دهد که در اسپانیا مشغول به کار شوند و کار حین تحصیل در اسپانیا داشته باشند.
شهروندان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، سوئیس و منطقه آزاد که بیش از شش ماه در اسپانیا تحصیل می کنند، باید در مدت سی روز از زمان ورود به اسپانیا، ویزای دانشجویی، مجوز اقامت دانشجویی و یا کارت شناسایی خارجی خود را از طریق اداره امور خارجیان و یا اداره پلیس بگیرند.

درخواست ویزای دانشجویی اسپانیا
بعد از مشخص کردن محل تحصیل و رشته تحصیلی خود، می توانید برای ویزای دانشجویی در سفارت و یا کنسولگری اسپانیا در کشور خود اقدام کنید. می بایست دو تا سه ماه پیش از سفر به اسپانیا برای ویزای تحصیلی اسپانیا و کار حین تحصیل در اسپانیا اقدام نمایید.
شرایط مورد نیاز برای این کار امکان دارد در هر کنسولگری تفاوت داشته باشد، ولی در مجموع باید پاسپورت خود را همراه با موارد زیر ارائه کنید:
• جزئیات تحصیل، آموزش و یا تحقیقاتی که در اسپانیا اعمال می کنید، با ذکر تعداد ساعت تحصیلی در هفته (حداقل ۲۰)
• به ثبت رساندن اینکه شما خواهان کار حین تحصیل در اسپانیا هستید و دارای بیمه درمانی هستید؛
• ارائه یک گواهی پزشکی دال بر این که شما به بیماری هایی مبتلا نیستید که به قرنطینه نیاز داشته باشد؛
• به ثبت رساندن اینکه شما منابع مالی کافی جهت تامین مخارج خود در مدت اقامت دانشجویی در اسپانیا در اختیار دارید (به طور مثال جزئیات تحصیلی، گواهی یک بانک اسپانیایی و یا نامه رسمی از سوی پدر و مادر یا سرپرست خود دال بر قبول مسئولیت حمایت مالی کامل از شما)؛
• اطلاعات مورد نیاز در خصوص محل زندگی خود در اسپانیا
• گواهی عدم سوء سابقه برای پنج سال گذشته از طریق مقامات مربوطه در کشور شما متقاضی کار حین تحصیل در اسپانیا صادر شده باشد.

درخواست برای مجوز و یا کارت اقامت دانشجویی اسپانیا
در خصوص موضوع کار حین تحصیل در اسپانیا باید بگوییم در صورتی که اقامت تحصیلی در اسپانیا به مدت بیش از شش ماه داشته باشید، باید در مدت سی روز بعد از ورود و مهاجرت به اسپانیا برای مجوز اقامت تحصیلی اقدام نمایید. برای این منظور باید در دفتر امور خارجیان در محل اقامت خود و یا اداره پلیس درخواست دهید.

مدارک مورد نیازی که باید برای این منظور ارائه دهید به شرح زیر است:
 پاسپورت و یا کارت شناسایی ملی معتبر به مدت حداقل شش ماه و ارائه نامه ی کاری در صورت داشتن کار حین تحصیل در اسپانیا
 فرم درخواست کامل شده کار حین تحصیل در اسپانیا
 فتوکپی از مهر موجود در پاسپورت دال بر ورود شما به اسپانیا
 مدارک پذیرش از طرف موسسه آموزشی محل تحصیل شما با تایید رشته و دوره تحصیلی
 سه عکس جدید در اندازه عکس پاسپورت
 نامه اقامت یا ثبت نام سرشماری و یا کار حین تحصیل در اسپانیا که تنها تاییدیه ای است دال بر این که شما از ساکنان یک محله خاص در اسپانیا هستید. شما می توانید این نامه را از اداره پلیس و با ارائه پاسپورت، اجاره نامه یا قبوض آب و برق خود اخذ نمایید.
این کارت به مدت یک سال دارای اعتبار است و شما می توانید هر ساله آن را به مدت پنج سال و تا زمانی که تحصیلات شما به پایان برسد ادامه خواهد داشت، تمدید نمایید.
اجازه اقامت اسپانیا این امکان را در اختیارتان می گذارد که به صورتی پاره وقت و یا موقت در کشور اسپانیا مشغول به کار شوید، تا بتوانید قسمتی از هزینه های زندگی تان را نیز فراهم سازید. دانشجویان به مدت ۲۰ ساعت در هفته مجاز به کار حین تحصیل در اسپانیا هستند، البته به این نکته توجه کنید که این کار نباید با برنامه تحصیلی شما تداخل داشته باشد و همچنین نباید در روند تحصیلات تان وقفه به وجود بیاورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *